Przydomowe ogródki czy działki to miejsca, w których znajdujemy spokój, relaks i wytchnienie. Zanim jednak będą nas zachwycały bujną zielenią czy dorodnymi owocami, trzeba najpierw włożyć w nie sporo pracy. Już na etapie planowania ogrodu czy wiosennych prac porządkowych dobrze jest zastanowić się, w jaki sposób zadbamy o nawodnienie roślin rosnących w ogrodzie.
O tym, że dbanie o prawidłowy poziom nawodnienia jest niezwykle ważne, nie trzeba przekonywać żadnego właściciela ogrodu czy działki. Rośliny pozbawione dostępu do wody bardzo szybko więdną, wysychają, dają słabsze i niższe plony, a cały ogród nie prezentuje się zbyt efektownie. W naszych warunkach klimatycznych trudno jest zostawić wszystko pogodzie – czekanie na deszcz czasem odbywa się w nieskończoność. Dlatego też trzeba szukać sposobów na nawadnianie, które będzie skuteczne i pozwoli na regularne podlewanie.
Węże ogrodowe i dopasowane końcówki
Jednym z elementów, bez których trudno sobie wyobrazić prace ogrodowe, jest wąż – najlepiej, aby był długi, elastyczny, wykonany z mocnych i odpornych materiałów. Podlewanie z węża ogrodowego na pewno jest dużo bardziej wygodne niż korzystanie z konewek. Jednak trzeba mieć świadomość, że nie jest to zbyt ekonomiczne. Dlatego też wąż powinien być wyposażony w zraszacze ręczne. Tego rodzaju akcesoria dostępne są w postaci dysz czy pistoletów, które nakłada się na końcówkę węża ogrodowego. W ten sposób uzyskujemy możliwość bardziej równomiernego podlania, rozproszenia strumienia wody, regulacji wielkości kropel. Węże ogrodowe z ręcznymi zraszaczami dobrze sprawdzają się na niewielkich posesjach, w których nie ma zbyt wiele terenu zielonego, a samo podlanie ręczne w zupełności wystarczy i nie będzie zbyt czasochłonne.
Warto zbierać deszczówkę
Planując zakup akcesoriów do podlewania, warto również zadbać o zbiorniki i pojemniki na wodę deszczową. Przydadzą się w sezonie, gdy pada sporo deszczu – zamiast wnikać w glebę, woda może być gromadzona i wykorzystana wtedy, gdy zacznie doskwierać susza. Dzięki zbiornikom na deszczówkę podlewanie ogrodu może być dużo tańsze i bardziej ekologiczne. Co prawda, w przypadku dłuższej suszy sama deszczówka może nie wystarczyć, ale z pewnością będzie można dzięki niej wykonać co najmniej kilka podlewań całej posesji.
Zraszacze działające automatycznie
Gdy powierzchnia ogrodu jest spora lub trawnik wymaga regularnego podlewania praktycznie codziennie, dobrze jest szukać rozwiązań, które pozwalają na zaoszczędzenie nie tylko na wodzie, ale również na czasie, który trzeba spędzić na ogrodowych pracach. Z tym nie powinno być problemu – w sklepach ogrodniczych oraz firmach oferujących systemy nawadniania ogrodu można znaleźć akcesoria do nawadniania dopasowane do różnych potrzeb. Wśród nich warto wspomnieć o różnego rodzaju zraszaczach, które mogą stać się częścią większego, automatycznego systemu nawadniania. Zraszacze mogą być statyczne, obrotowe, pulsacyjne, a także wynurzalne. W małych ogrodach świetnie sprawdzają się mikrozraszacze umieszczane między roślinami. Zraszacze rotacyjne czy wynurzalne to natomiast dobra opcja do pielęgnacji trawnika. Zraszacz rotacyjny jest w stanie podlać w krótkim czasie sporą powierzchnię trawy. Natomiast zraszacze wynurzalne zapewniają bezpieczeństwo korzystania z trawnika – po skończonej pracy chowają się, nie przeszkadzają w czasie koszenia trawnika, a także w czasie zabaw na zielonym terenie.
Linie i szpilki kroplujące
Ciekawą propozycją do nawadniania ogrodu mogą być linie i szpilki kroplujące. Zasada ich działania jest dosyć podobna – dostarczają wodę bezpośrednio do rośliny z ominięciem wylewania jej na liście czy inne części naziemne. Takie akcesoria do nawadniania są wyjątkowo funkcjonalne, ekonomiczne, zużywają niewiele wody, a jednocześnie można je dopasować do indywidualnych potrzeb. Linie kroplujące projektuje się tak, by zapewniały odpowiedni dopływ wody do wszystkich części ogrodu. Jest to pewna inwestycja na starcie, jednak pozwala na zyskanie sporych oszczędności na etapie użytkowania ogrodu.
Kompleksowe systemy i akcesoria dodatkowe Planując system podlewania ogrodu musimy pamiętać o tym, że poza głównymi elementami będziemy potrzebować wiele dodatkowych elementów. Akcesoria do nawadniania, to także uchwyty na węże, różnego rodzaju przewody, złączki, spryskiwacze, dysze czy pompy, które połączone w jeden system zapewniają bezproblemowe podlewanie dużych powierzchni w ogrodzie czy na działce. Dobrą opcją są także nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązania, które wykorzystują elektronikę czy sieci internetowe. Dzięki nim można podlewać rośliny nawet będąc fizycznie daleko – systemy nawadniania włączają się same o ustalonych i zaprogramowanych porach lub też można włączać je zdalnie. Bez względu na to, jakie akcesoria do nawadniania wybierzemy, możemy mieć pewność, że zapewnią one prawidłowy poziom wilgoci roślinom.